A lángot a betlehemi Születés Templomának örökmécseséről vitték először Bécsbe, onnan pedig tovább a cívisvárosba.
Nagyon izgalmas most ebben az időben Betlehemből lángot kapni, mert egy tűzfészekből jön most a láng. Reméljük, hogy a Betlehemben őrzött láng ott is békét fog munkálni a Szentföldön, és nálunk pedig a békét tartósítja – emelte ki Fekete Károly református püspök.
A betlehemi láng a béke szimbóluma. Azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbadni.
Mindent megkaptunk ahhoz, hogy a béke hírnökei legyünk. Ha komolyan vesszük ezt a feladatot, akkor mi is jobban járunk, mert a mi lelkünkben is béke van. A béke nem adódik csak úgy magától – mutatott rá Kocsis Fülöp, a görögkatolikus érsek-metropolita.
A történelmi egyházak képviselői elviszik saját felekezeteikhez a lángot, ezzel terjesztve annak üzenetét. A lángról gyújtott kismécsest pedig otthonába viheti bárki.
Amikor mi most szeretettel fogadjuk és visszük tovább templomainkba, otthonainkba, tulajdonképpen ezt a békét szeretnénk továbbadni, és üzenni oda, a Szentföldre is, hogy békébe élni jó – mondta Palánki Ferenc, római katolikus megyéspüspök.
A betlehemi láng 2003 óta érkezik meg minden évben Debrecenbe, azzal a céllal, hogy bevilágítsa az itt élők karácsonyát.
Azt kívánom, hogy ez a kis láng gyújtson szeretetet, melegséget minden debreceni szívében annak érdekében, hogy a karácsony ne a befelé fordulásról, hanem az egymás felé fordulásról szóljon, és valóban értékes együtt töltött időt jelentsen mindannyiunk számára ez az ünnep – hangsúlyozta Papp László polgármester.
A szokásoknak megfelelően vasárnap a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját már a betlehemi lánggal gyújtják meg.
Vasárnap bárki hazaviheti otthonába a betlehemi lángot.