Iskolánk képzőművészeti tanszakos és a festészet iránt érdeklődő diákjaival meglátogattuk az Attila téri görögkatolikus székesegyházat. A jelenleg folyamatban lévő templomfestési munkálatokat tekinthettük meg.
A hívők szeme elől állványzattal eltakart óriási falfestményeket egészen közelről, a munkaterületre belépve figyelhették meg a gyerekek. Őszinte csodálattal nézhettük a több méter széles Krisztus-arcot, amelyen gyönyörűen láthatók az ecsetvonások, színek, árnyékok. Közelről vizsgálhattuk azt a 4000 aranylapocskát, amit a művészek nagy pontossággal helyeztek fel a szentély fölötti homlokzatra.
A festőművészek meséltek nekünk a feladataikról. Elmondták, hogy hogyan tervezték meg a falfestményeket a templomfestés szabályainak, és görögkatolikus hagyományainknak megfelelően. A kupola eredeti freskóinak restaurálása után hogyan kellett színeiben, hangulatában harmonizáló díszítő festéssel kialakítani az összhangot. Meséltek arról, hogy kiket ábrázolnak a festmények. Beszéltek a tervezésről, a falfestés folyamatáról, sablonokról, festékekről, aranyozásról. Láthattunk rengeteg érdekes eszközt, festéket. Sok-sok újdonságot megtudhattunk a festészetről, de mindent fölülmúlt az az élmény, hogy a szentek monumentális alakjait néhány méter távolságról láthattuk, úgy, ahogy azt az állványzat elbontása után már senki sem fogja látni.
Köszönjük a festőművészek, Vajda Mihály és Urbán Bence előadását, kedvességét és türelmét!
(Kapin Istvánné)